Filmy


" Zwyczajny Rok (Zima) w gminie Bukowsko".

Tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe w spektaklu " Zwyczajny Rok (Zima) w gminie Bukowsko". Kanwą scenariusza spektaklu, były wspomnienia z dzieciństwa lub zapamiętane historie rodzinne mieszkańców gminy Bukowsko. Dla młodego pokolenia była to cenna lekcja naszej lokalnej historii, dla starszych osób powrót do czasów dzieciństwa.  Wystąpili : członkowie Grupy Teatralnej "NaTak" , młodzież z gminy Bukowsko oraz Kapela Ludowa Bukowianie pod artystycznym kierownictwem Marii Kondrad

Projekt „TropiMy cienie przeszłości” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury- „Kultura ludowa i tradycyjna”.


 "Ziemia Ojców Naszych - MURALE"

Film jest relacją z warsztatów aerografu w gminie Bukowsko oraz prezentuje murale powstałe w ramach projektu "Ziemia Ojców Naszych - MURALE" upamiętniające bohaterów naszej lokalnej historii i kultury. Projekt  dofinansowany zostało ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 


Projekt

Relacja  "Sobótki Bukowskiej" w Nagórzanach w dniu 30 czerwca 2023r. z udziałem Kapeli Maliszów z Beskidu Niskiego, Kapeli Ludowej Bukowianie i Grupy Teatralnej "NaTak" oraz Teatru Ognia Aurora. Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu " Kwiat Paroci w gminie Bukowsko", który dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura- Interwencje 2023.


"Bukowskie Wesele"

Film jest relacją z premiery spektaklu obrzędowego "Bukowskie Wesele" w Domu Kultury w Bukowsku 11 grudnia 2022 roku oraz wspomnieniem sprzed lat członków Zespołu Ludowego Bukowianie. Po 40 latach mieszkańcy gminy Bukowsko mieli okazję zobaczyć regionalne obrzędy weselne, oparte na scenariuszu „Bukowskiego Wesela sprzed 100 lat” wystawianego wówczas przez Zespół Ludowy Bukowianie. Międzypokoleniowa Grupa Teatralna "NaTak" zawiązana w trakcie warsztatów teatralno-aktorskich, prowadzonych przez scenarzystkę i reżyserką przedstawienia Marię Kondrad, przez 6 tygodni włożyła ogrom pracy oraz serca, abyśmy mogli odkryć ponownie tradycje weselne naszych przodków. W tym niełatwym zadaniu wsparła ich Kapela Ludowa Bukowianie pod kierownictwem Henryka Pałuka oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Pobiednie. Warsztaty i spektakl zrealizowane zostały w ramach projektu „Obrzędowe Love”  dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury- „Kultura ludowa i tradycyjna”.


"Piknik Militarny z Rekonstrukcją Bitwy o Bukowsko"

Relacja z Pikniku Militarnego z rekonstrukcją historyczną bitwy Wielkiej Wojny z 10 maja 1915 roku w Woli Sękowej. Rekonstruktorzy z całej Polski przybyli do Woli Sękowej 10 września 2022 roku, aby przedstawić zaciętą walkę rosyjskiej polowej 2. Armii z oddziałami polowej austro-węgierskiej 3. Armii oraz niemieckiego Beskiden Korps, w wyniku której armia rosyjska zmuszona została do odwrotu z Karpat w stronę linii Sanu. O tym co wydarzyło się 10 maja 1915 roku opowiedział z wielką pasją i bardzo żywiołowo prof. Andrzej Olejko, historyk i najlepszy znawca działań wojennych Wielkiej Wojny na terenie Karpat. Rekonstrukcja została zainscenizowana i wyreżyserowana przez Łukasza Solona. Projekt zrealizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2022 i dofinansowany przez Muzeum Historii Polski.