W dniach 25-27 września br. grupa wolontariuszy, przedstawicieli NGO i grup nieformalnych, zaangażowanych społecznie na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku, z terenu gminy Bukowsko wzięła udział, w kolejnym, w tym roku wyjeździe studyjnym organizowanym w ramach projektu „Wsparcie Działań Misyjnych i Rozwoju Towarzystwa poprzez budowanie kapitału ludzkiego".
Wyjazd do Bielawy i Wrocławia, czyli w region dotknięty powodzią miał charakter zarówno edukacyjny, jak i pomocowy. Przy wsparciu gminy Bukowsko oraz za pośrednictwem miejscowej organizacji, docierającej bezpośrednio do osób dotkniętych powodzią, zostały przekazane produkty pierwszej potrzeby.
Spotkania z przedstawicielami Fundacji Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oraz Spółdzielni Socjalnej Arte w Bielawie, będące odpowiedzią na potrzebę wzrostu kompetencji i budowania kapitału społecznego, były bardzo owocne. Wierzymy mocno, że dobre praktyki przekazane podczas spotkań będą dużym wsparciem i inspiracją przy planowaniu programu wspólnych działań na przyszłość oraz strategii rozwoju stowarzyszenia oraz organizacji z terenu naszej gminy.
"Spółdzielnia Socjalna Arte powstała w 2012 roku jako kontynuacja pomocy na rzecz osób, które pogubiły się w życiu i na rzecz lokalnej społeczności. Arte posiada w ofercie usługi w zakresie budownictwa, pielęgnacji zieleni i najmu lokali w powstałej w 2023 r. Społecznej Agencji Najmu. W ramach prowadzonej działalności przez Arte mieszkańcy Bielawy mogą korzystać ze SKLEPU SPOŁECZNEGO, jak również z ogólnodostępnej lodówki z żywnością tzw. JADŁODZIELNI. Jako Spółdzielnia działają również na rzecz seniorów, organizując różnego rodzaju aktywności, zajęcia plastyczne i rozwojowe. Współpracują prężnie z lokalnymi Instytucjami i stawiają na pierwszym miejscu dobro człowieka i relacje poparte wieloletnim doświadczeniem."
Więcej na temat organizacji można poczytać na stronie internetowej: https://arte.bielawa.pl/.
Uczestnicy podczas wyjazdu mieli okazję odwiedzić również miejsca dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu i zapoznać się z jego historią- Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Sztolnie Hitlerowskie, którymi opiekuje się w ramach inicjatywy lokalnej i dobrej współpracy gmina Walim, oraz Zamek Książ w Wałbrzychu, za którym od początku działalności stoi wiele inicjatyw społecznych. Te miejsca funkcjonują również, jako dobra praktyka współpracy w ramach inicjatyw lokalnych przedsiębiorstw społecznych.
Wyjazd zorganizowano w ramach zadania „Wsparcie Działań Misyjnych i Rozwoju Towarzystwa poprzez budowanie kapitału ludzkiego”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.