Cieszyńskie przedsiębiorstwa społeczne inspirują do działania


2024-07-23

19 lipca br. przedstawiciele NGO z terenu gminy Bukowsko oraz jednostek współpracujących, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Cieszyna, gdzie mieli okazję zapoznać się z specyfiką przedsiębiorstw społecznych oraz zobaczyć najstarszy browar w Polsce.  
Magdalena Grala prezes  Spółdzielni Socjalnej OFKA opowiedziała uczestnikom o inicjatywie grupy niezwykłych kobiet o różnorodnych kompetencjach i umiejętnościach, które połączyło miasto Cieszyn i urokliwe miejsce, jakim jest Zamek Cieszyn. Tak powstała OFKA prowadząca przytulny hotel, w którym mamy pokoje butikowe, biuro eventowe oraz wypożyczalnia rowerów.
Kolejne spotkanie z Mariuszem Andrukiewieczem z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” wspierającej podmioty ekonomii społecznej, spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych i firm nastawionych na działalność o charakterze społecznym, było równie owocne i bardzo inspirujące. Przedsiębiorstwo społeczne prowadzone przez Fundację, poprzez innowacyjne pomysły oraz sprzedaż produktów i usług pozyskuje środki na realizację swojej misji społecznej, którą jest tworzenie stabilnych miejsc pracy oraz pomoc ludziom będącym w kryzysie w dokonaniu życiowej zmiany.

Uczestniczy poznali również, tajniki produkcji piwa rzemieślniczego, z najstarszego w Polsce Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego Cieszyn.
Był niezwykle owocny czas, pełen dobrej energii do działania oraz budowania relacji. Uczestnicy wyjazdu mogli przekonać się naocznie jaką rolę odgrywają przedsiębiorstwa społeczne w dobie agresywnego globalnego rynku, a także wyzwań, jakie stoją przed inicjatywami  łączącymi cele społeczne i biznesowe.
Wyjazd zorganizowano w ramach zadania „Wsparcie Działań Misyjnych i Rozwoju Towarzystwa poprzez budowanie kapitału ludzkiego” ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - Centrum Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030