Wyjazd Studyjny do Serbii


2024-04-24

W ramach zadania „Wsparcie Działań Misyjnych i Rozwoju Towarzystwa poprzez budowanie kapitału ludzkiego” w dniach 16-19 kwietnia br. grupa wolontariuszy oraz społeczników wspierających działania stowarzyszenia oraz przedstawiciele NGO, uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Śremskiej Mitrovicy w Serbii na zaproszenie tamtejszego Caritas "Sv. Anastazija".
Był niezwykle owocny czas. Uczestnicy poznali  nie tylko  specyfikę organizacji pomocowej i zakres jej działań na terenie Serbii, ale także  wymienili doświadczenia na szczeblu samorządowym. Było to również cenne doświadczenie kulturowe i szansa na nawiązanie międzynarodowej współpracy. 

Niesamowitym odkryciem dla wszystkich było bogactwo i dziedzictwo historyczne Śremskiej Mitrovicy. W czasach Cesarstwa Rzymskiego było to czwarte co do wielkości miasto zamieszkłe przez 100 tys. osób. Pozostałości Simrium można spotkać wszędzie. Największe wrażenie robią jednak odkopane fragmenty miasta w Muzeum Archeologicznym. 


Naszymi gospodarzami byli Krystyna i Żan, którym serdecznie dziękujemy za troskliwą opiekę, wsparcie i ogromną życzliwość. 

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić również stolicę Serbii- Belgrad oraz Budapeszt i urocze miasteczko Szentendre na Węgrzech. 

Wyjazd zorganizowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - Centrum Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030