Rekordowy Bieg Tropem Wilczym w Bukowsko. Ponad 250 zawodników na starcie !!!


2024-03-04

250  biegaczy dobiegło do mety podczas tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Bukowsku. Podobnie jak w poprzednich latach trasy prowadziły szutrowymi drogami Pogórza Bukowskiego, gdzie przy pięknej wiosennej pogodzie pobiegli wspólnie zawodnicy w różnym wieku. W Biegu Rodzinnym na dystansie 1963 m odwołującym się do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa FranczakA ps. Lalek, wzięły udział całe rodziny również z małymi pociechami, młodzież ze szkół podstawowych i średnich, dzieci ze szkółek sportowych, a także seniorzy ze swoimi wnukami. 
Organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej we współpracy z Gminą Bukowsko i Powiatem Sanockim Bieg Tropem Wilczym cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Witając biegaczy i liczne grono kibiców wójt gminy Bukowsko Marek Bańkowski, podkreślił, jak ważna jest integracja społeczności lokalnej w imię wspólnej idei, jaką jest pamięć o żołnierzach, którzy walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych narodu polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Naszą siłą jest pamieć !!!. 
W Biegu Rodzinnym wzięła udział liczna grupa młodzieży wraz z rodzicami z gminnych młodzieżowych klubów sportowych UKS BukowiankiLKS Cosmosik Nowotaniec oraz Szkółki Tenisowej w Nagórzanach.  Dzięki hojności sponsorów młodzież z tych klubów otrzymała darmowe pakiety starowe w nagrodę za zaangażowanie  w działalność sportową. Bieg Rodzinny bez klasyfikacji i pucharów, był świetną wspólną i rodzinną zabawą, gdzie rywalizacja sportowa była jedynie drobnym dodatkiem. Wśród uczestników Biegu Rodzinnego rozlosowano jednak 10 upominków przekazanych od Partnerów biegu. 
Na mecie 10 km trasy stanęła liczna grupa doświadczonych biegaczy, ceniąca przełajowe biegi górskie na ścieżkach Pogórza Bukowskiego. Zwycięzców w 5 kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz w kategorii OPEN puchary i nagrody wręczyli gospodarz wydarzenia Marek Bańkowski, Starosta Sanocki Stanisław Chęć oraz Karol Podgórki z firmy OPAL- główny sponsor biegu. 
W klasyfikacji OPEN na  10 km triumfował Damian Dziewiński z 3 PBOT/35blp/ SanOK biega, który ukończył bieg w czasie 39:45. Wśród kobiet najlepsza była Renata Hołowaty z czasem  47:23.

Klasyfikacja wiekowa na 10 km _TUTAJ
Klasyfikacja OPEN  na 10 km_ TUTAJ
Klasyfikacja ogólna na 1963 m _TUTAJ 
Wszystkim gratulujemy startu i ukończenia biegu.  Startując, już byliście zwycięzcami.
Przed poznaniem zwycięzców Biegu Głównego nagrodzeni zostali uczestnicy powiatowego konkursu historycznego ”Niezłomni", przygotowanego merytorycznie przez historyczkę Barbarę Mrozowską z ZS w Bukowsku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w dniu 1 marca 2024 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież wykazał się nie tylko wiedzą, ale również chartem ducha, biorąc udział w biegu na dystansie 1963 m.  Nagrody w konkursie ufundowało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.