Zaproszenie do udziału w międzyszkolnym konkursie historycznym "Niezłomni"


2024-01-25

Zespół Szkół w Bukowsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Bukowskiej zapraszają młodzież z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych Powiatu Sanockiego do udziału w międzyszkolnym konkursie historycznym „Niezłomni”. Konkurs poświęcony jest co roku innym bohaterom. W tym roku uczcimy szczególnie pamięć żołnierzy niezłomnych, uczestników Powstania Warszawskiego: Ewy Stolarskiej, Jana Rodowicza, Bolesława Kontrym i Jerzego Miatkowskiego.
Do konkursu zapraszamy trzyosobowe zespoły z każdej szkoły naszego powiatu, które po rejestracji przez szkołę, otrzymają materiały edukacyjne.
Konkurs odbędzie się on-line 1 marca 2024 r. w  dniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, honorującego i upamiętniającego żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Podobnie jak w cała Polska w tym roku, pamięć żołnierzy wyklętych uczcimy aktywnie w Bukowsku 3 marca 2024 r. podczas największego biegu pamięci w Polsce - Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wyniki konkursu zostaną podane 1 marca 2024 r. na stronach internetowych organizatorów, natomiast  wręczenie nagród nastąpi 3 marca 2024 r. po zakończeniu biegów w namiocie biegowym o godz. 14:00. Każda osoba z zwycięskiego zespołu otrzyma min. pakiety startowe na Bieg Rodzinny na dystansie 1963 m, startujący o godz. 12:00. 
Organizowane wydarzenie edukacyjne i sportowe ma na celu popularyzację wiedzy historycznej o bohaterkach niezłomnych, propagowanie zdrowego trybu życia i rekreacji w plenerze, a także stworzenie warunków dla rozwijania kreatywności młodzieży oraz aktywnego wypoczynku.
Jednocześnie do udziału w Biegu Rodzinnym i aktywnego spędzenia niedzieli w Bukowsku, zachęcamy całe rodziny.  Niezależnie od wieku, umiejętności i kondycji fizycznej każdy ma szansę stanąć na starcie i spróbować swoich sił na dystansie niespełn 2 km. Trasy będą dobrze oznaczone i bezpieczne, również dla najmłodszych zawodników.
Zachęcamy do rezerwacji pakietów startowych na stronie:
https://competitions.timekeeper.pl/tropem-wilczym-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-4

Dla biegaczy i kibiców przygotowane będą dodatkowe atrakcje, na stoiskach militarnych-historycznych, przyrodniczych oraz animacyjnych.  


Partnerem konkursu oraz wydarzenia są Gmina Bukowsko i Powiat Sanocki.
Konkurs wspierają Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Regulamin