Tradycyjny sad ze starymi odmianami drzewek owocowych w centrum Bukowska


2023-10-24

W dniu 23 października br. młodzież z naszej gminy wzięła udział w warsztatach zakładania tradycyjnego sadu. Przyrodnicy z Arboretum w Bolestraszycach przybliżyli młodzieży metody szczepienia starych odmian oraz ich walory przyrodnicze i zdrowotne. 

Dzięki zaangażowaniu młodzieży oraz pracowników Urzędu Gminy w Bukowsku na działce przy Samorządowym Przedszkolu w Zespole Szkół w Bukowsku zostały posadzone stare odmiany jabłoni, czereśni i derenia. Uczestnicy warsztatów zdobyli praktyczne umiejętności sadzenia drzewek owocowych i pielęgnowania założonego sadu. Prace polowe zainteresowały również przedszkolaki, które z zainteresowaniem i uwagą obserwowały sadzenie i zabezpieczanie drzewek.  
Po kilku latach stare odmiany drzew, przy ich odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczą się niezwykle pysznymi owocami, których często smaki i aromaty znamy z dzieciństwa. Owoce z tych sadów są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale przede wszystkim mają cenne wartości biologiczne dla naszego zdrowia.
Drzewa zostaną opatrzone tabliczkami, gdzie znajdą się informacje o danym gatunku drzewa i jego owocach. Dzięki czemu sad będzie miejscem promocji strych odmian drzew owocowych i edukacji ekologicznej dla mieszkańców naszej gminy. Posadzony sad stanie się również docelowo bazą do szczepienia drzew w naszych przydomowych ogródkach.

Tak cenna przyrodniczo inicjatywa została zrealizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku we współpracy z Gminą Bukowsko Zespołem Szkół w Bukowsku w ramach projektu "Rampa dialogu obywatelskiego II'. Projekt uzyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.