Aktywni seniorzy w gminie Bukowsko zwiedzają nasz region


2023-10-03

27 września odbyła się kolejna wycieczka dla Seniorów z terenu gminy Bukowsko w ramach projektu „AKTYWNY SENIOR W GMINIE BUKOWSKO” dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. 
Tym razem uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Hutę Szkła „Sabina” w Rymanowie oraz Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Piękna, jesienna pogoda sprawiła, że spacer z przewodnikiem po zewnętrznej części Muzeum był bardzo przyjemny i dostarczył wiele wrażeń. Uczestnicy mogli zobaczyć i dotknąć wiele eksponatów, zapoznać się z historią przemysłu naftowego w Polsce. 
Natomiast w Hucie Szkła Sabina odbyła się prezentacja umiejętności pracy ze szkłem. Seniorzy odbyli wycieczkę po hali w której powstają szklane arcydzieła oraz zwiedzili wystawę szkła mieszczącą się  w budynku Huty.
Urokliwym miejscem był również Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu wraz z parkiem. W Dworku eksponuje się autentyczne wnętrza z czasów życia Konopnickiej, a zasadniczą część ekspozycji stanowią pokoje mieszkalne poetki i pisarki urządzone zgodnie z duchem epoki. Maria Konopnicka w Żarnowcu spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła działalność pisarską, oświatową i patriotyczno-społeczną.
Cała wycieczka była zorganizowana i dopasowana do możliwości Seniorów. Łączyła elementy wypoczynku i lekcji historii, zwrócono uwagę na zmiany jakie przychodzą wraz z postępem cywilizacji Podczas wycieczki zostały poruszone tematy podnoszenia kompetencji cyfrowych seniorów  i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym.