Krav-maga sztuka samoobrony i walki wręcz


2023-08-16

W ramach projektu "Rampa dialogu obywatelskiego II" z edycji 2023 Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030  w remizie  w Nowotańcu, w dniach 8-9 sierpnia realizowaliśmy zajęcia z Krav-Magi dla młodzieży. 
Współczesny świat przynosi nam wiele zagrożeń i stresujących sytuacji. Coraz częściej słyszy się o niespodziewanych atakach, gdzie poszkodowanymi są bezbronne osoby. Świetnym sposobem na ochronę własnego zdrowia i życia oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia innym osobom jest poznanie technik samoobrony. Idealnym systemem uczącym obrony w przypadku zagrożenia jest właśnie Krav -maga. Krav-maga to izraelski, nowoczesny system samoobrony i walki wręcz. Nazwa wywodzi się z dwóch starożytnych hebrajskich wyrazów „krav” - tłumaczony jako „walka” oraz „maga” - oznaczający „kontakt”. Zatem Krav- maga tłumaczy się jako walkę wręcz, walkę w bezpośrednim kontakcie lub walkę w bliskim kontakcie. System Krav-maga został stworzony przez izraelską szkołę walki IKMA, której założycielem był Imiego Lichtenfeld i jego sukcesor Haim Gidon. System ten został opracowany dla Sił Obrony Izraela, łącząc kombinacje pochodzące z boksu, jiu-jitsu, judo, muay thai, zapasów i innych sztuk walki. 
Treningi Krav-magi oprócz radzenia sobie w stresujących sytuacjach uczą także pewności siebie i zdecydowania w wykonywaniu ruchów. Treningi pozwalają na zdobycie umiejętności przewidywania i rozpoznawaniu sytuacji zagrażających naszemu życiu i zdrowiu wraz z dopasowaniem własnej reakcji do różnych sytuacji, tak aby tobie i napastnikowi nie stała się niepotrzebna krzywda.
Po zakończonych warsztatach wszyscy uczestnicy dostali na koniec specjalny certyfikat, potwierdzający nowo nabyte umiejętności.