"Beskid bez kitu" spotkanie z autorką Marią Strzelecką


2023-08-28

Piękne piątkowe popołudnie 25 sierpnia w altanie ogrodowej w Nagórzanach wypełnione było opowieściami Marii Strzeleckiej o książkach i powstających do nich ilustracji.
Książki Marii Strzeleckiej – „Beskid bez kitu” „Beskid bez kitu-Zima” wokół których odbyło się spotkanie, to piękna beskidzka opowieść w warstwie wizualnej i tekstowej. Autorka przybliżyła czytelnikom Beskid Niski poprzez pryzmat młodych bohaterek– Terki i Neli - nie tylko jako region geograficzny, ale też jako kalejdoskop wielu elementów – niezwykłej przyrody, trudnej historii Łemków (przymusowe przesiedlenia), śladów kultury materialnej. Podczas spotkania poznaliśmy również historię powstania książki „Nikifor” o Epifaniuszu Drowniaku (1895–1968), wybitnym łemkowskim malarzu, która w przyszłym roku zostanie przetłumaczona i wydana w języku koreańskim. Autorka zdradziła nam również najważniejszy news. Będzie kolejna część „Beskidu bez kitu”- WIOSNA! 
Kontakt na żywo z twórcą zawsze dopełnia obraz dzieła. I tak stało się tym razem. Maria Strzelecka okazała się osobą niezwykle serdeczną, radosną i naturalną. W centrum rozmowy były historie powstania książek i sposób tworzenia ilustracji, szczególnie drzeworytów przygotowywanych pieczołowicie przez autorkę ręcznie, a także fascynacje historią i przyrodą Beskidu Niskiego, gdzie od wielu od wielu lat ma dom i przypadek, który zrządził, że stała się właścicielką kawałka ziemi w tej części Polski. Usłyszeliśmy również opowieść o roli Andżeli w „Wojnie polsko-ruskiej” oraz o prowadzeniu arktycznej taksówki na Szpicbergenie i o miłości do psów malamutów. 

Wśród uczestników autorka rozlosowała kilka książek, które z ogromną przyjemnością podpisała na zakończenie spotkania. 

Mamy przekonanie, że spotkanie będzie ogromną inspiracją dla uczestników do pisania i tworzenia ilustracji różnymi technikami, do mierzenia się z przeciwnościami, oraz do uważnego wsłuchiwania się z otaczający nas świat i historie naszych przodków. Dziękujemy Pani Marii za to inspirujące popołudnie. 


Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Blogowa Książka 2023”, który  zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.