Spektakl "Zwyczajny Rok (Zima ) w gminie Bukowsko" o obrzędach i tradycjach świątecznych


2023-12-15

"Zwyczajny Rok (Zima)w gminie Bukowsko" prezentującego obrzędy zimowe związane z Adwentem, świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem, były wspomnienia z dzieciństwa lub zapamiętane historie rodzinne mieszkańców gminy Bukowsko.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Zespole Szkół w Bukowsku w ramach świątecznego spotkania opłatkowego. Dla młodego pokolenia naszych mieszkańców będzie to niepowtarzalna okazja zaponania się z obrzędami świątecznymi odchodzącymi w zapomnienie. 

Celem nadrzędnym projektu nie był jednak spektakl, a integracja międzypokoleniowa, rozbudzenie w młodzieży ciekawości do poznawania historii swoich rodzin, a co za tym idzie historii lokalnej.  Cieszymy się ogromnie, że ziarno zostało rzucone i mamy nadzieję, plon będzie obfity 

Tak więc, jak warsztaty połączyły pokolenia, tak spektakl zaprezentowany młodzieży w szkole w Bukowsku, tuż przed Wigilią, może stać się iskrą do wspólnych rodzinnych opowieści, odrodzenia tradycji kolędniczych, a co za tym idzie integracji społeczności lokalnej. 

Projekt  edukacyjno-artystyczny  „TropiMy cienie przeszłości” realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziermi Bukowskiej w Bukowsku we współpracy z gminą Bukowsko został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury- „Kultura ludowa i tradycyjna”.