Wywiady społeczne i warsztaty teatralne w gminie Bukowsko


2023-10-04

Zapraszamy serdecznie mieszkańców do współtworzenia historii mówionej gminy Bukowsko i archiwum społecznego, które planujemy udostępnić na naszej powstającej stronie internetowej.
Zapisywanie indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również – nie mniej ciekawa codzienność, jest celem projektu „TropiMy cienie przeszłości”, który realizujemy we współpracy z gminą Bukowsko.
Tysiące nagrań gromadzonych przez archiwa społeczne – historie lokalnych społeczności składają się na wielowymiarowy obraz przeszłości i teraźniejszości. Nagrane nie milkną w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewają i są wysłuchane.

Bo historię tworzą ludzie!

Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o zachęcenie młodzieży do odbycia rozmów ze swoimi pradziadkami, dziadkami lub rodzicami na temat zwyczajów i tradycji towarzyszących ich życiu codziennemu. Bardzo mile widziane są ciekawe historie rodzinne, którymi chcieliby się podzielić rozmówcy ze słuchaczami. Sugerujemy najprostsze rozwiązanie, jakim będzie nagranie rozmowy na dyktafon na telefonie i przesłanie na mail: jolchawa@bukowsko.pl.Najciekawsze historie związane z tradycją, obrzędowością kolejnych pór roku i prac polowych, świąt oraz uroczystości rodzinnych np.: ślub, komunia, chrzest itp., staną się kanwą do stworzenia scenariusza spektaklu, który zostanie przygotowany na warsztatach teatralnych.
Celem nadrzędnym projektu nie jest jednak spektakl, a integracja międzypokoleniowa, rozbudzenie w młodzieży ciekawości do poznawania historii swoich rodzin, a co za tym idzie historii lokalnej oraz utrwalenie i zachowanie wspomnień świadków wydarzeń sprzed lat.

Na warsztaty z Marią Kondrad zapraszamy młodzież od 12 roku życia. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 października 2023 o godz. 17:00 w Remizie Strażackiej w Bukowsku. Jednak wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców, warsztaty będą prowadzone w Bukowsku, Pobiednie i Nowotańcu. O szczegółach poinformujemy na pierwszym spotkaniu.
Projekt  edukacyjno-artystyczny  „TropiMy cienie przeszłości” realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziermi Bukowskiej w Bukowsku we współpracy z gminą Bukowsko został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury- „Kultura ludowa i tradycyjna”.