Drugi spektakl "Bukowskiego wesela" na tegorocznym XIII Bartniku Ziemi Sanockiej


2023-09-06

Już w najbliższą niedzielę 10 września 2023 XIII Bartnik Ziemi Sanockiej rozpocznie się o godz.13:00 spektaklem „Bukowskie wesele” w wykonaniu grupy teatralnej „NaTak” z towarzyszenierm Kapeli Ludowej Bukowianie. 

Na zaproszenie Powiatu Sanockiego na scenie plenerowej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, będziemy mogli obejrzeć ponownie spektakl, którego premiera odbyła się 11 grudnia 2022 r. 


Prypomnijny międzypokoleniowa grupa teatralna „NaTak, którą tworzą mieszkańcy Gminy Bukowsko, zawiązała się  w trakcie warsztatów teatralnych z Marią Kondrad końcem roku 2022, w ramach projektu realizowanego przez nas we współpracy z Gminą Bukowsko - „Obrzędowe Love”.

Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu zarządzanego przez Departament Narodowych Instytucji Kultury- „Kultura ludowa i tradycyjna”.
Wykorzystując wiedzę i doświadczenie osób zaangażowanych w inscenizację obrzędu weselnego 40 lat temu oraz nagrania archiwalne, Maria Kondrad scenarzystka i reżyserka spektaklu  wraz z grupą teatralną „NaTak” przywróciła pamięć o naszej regionalnej tradycji. Spektakl jest hołdem oddanym osobom zaangażowanym w powstanie pierwszych spektakli „Bukowskiego Wesela sprzed 100 lat”. Jednak to pasja, praca i determinacja aktorów grupy teatralnej „NaTak” i reżyserki spektaklu sprawia, że znów będziemy mogli poczuć koloryt i atmosferę obrzędu weselnego, będącego dziedzictwem kulturowym Gminy Bukowsko.  Pomiędzy słowami znajdziecie Państwo bardzo dużo pięknej muzyki granej i śpiewanej wczoraj i dziś. Na weselu zagra do tańca Kapela Ludowa Bukowianie, która jest ogromnym wsparciem muzycznym zespołu.  

Podczas XIII Bartnika Zemi Sanockiej nie zabraknie stoisk, również naszych gminnych bartników i Kół Gospodyń Wiejskich. Na Miasteczku Galicyjskim będzie można ponadto obejrzeć wystawę wieńców dożynkowych, które zgłosiły Koła do przeglądu zorganizowanego przez Powiat Sanocki. 
Na scenie po "Weselu bukowskim" wystąpią  Zespół "Ziemia Sanocka" i Zespół muzyczno-obrzędowy "Pakoszowianie" oraz gwiazda popołudnia zespół Dikanda

Na Rynku Galicyjskim w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przygotowało bardzo ciekawy program, prezentujący rzemiosło regionalne naszego regionu. 

Zapraszamy do sanockiego Skansenu w najbliższą niedzielę.