Relacja z Festiwalu Kultury w gminie Bukowsko


2023-08-24

W gminie Bukowsko, jak co roku w okolicach Święta Matki Boskiej Zielnej, a właściwie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone są Dożynki, jako święto radości i dziękczynienia za zebrane plony. Dożynki organizowane są zgodnie z polską i regionalną tradycją. 
W niedzielę, 13 sierpnia 2023 roku w obecności m.in. europosła Bogdana Rzońcy, posła Piotra Uruskiego, Grzegorza Nieradki doradcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciela Ministerstwa Kultury Macieja Opiłowskiego oraz lokalnych władz samorządowych i wojewódzkich, w tym radnej wojewódzkiej Moniki Brewczak, starosty sanockiego Stanisława Chęć, przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Pieszczocha oraz przedstawicieli miast partnerskich miejscowości ze Słowacji i Ukrainy oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego, KRUS, ODR w Boguchwale, ARiMR odbyło się tradycyjne ośpiewanie i przekazanie wieńców dożynkowych przez 9 sołectw naszej gminy oraz seniorek z Klubu Senior+ wraz chlebem na ręce gospodarza wydarzenia  wójta Gminy Bukowsko Marka Bańkowskiego. 
Bardzo odpowiedzialne zadanie organizacji Dożynek w tym roku podjęły się sołectwa Dudyńce i Pobiedno, które wywiązały się z tego zadania doskonale. Pani sołtys Dudyniec Honorata Nowosielska zadbała o doskonałe przygotowanie miejsca wydarzenia, sołectwo Zespół Szkół w Pobiednie wraz z sołectwem Dudyńce i mieszkańcami wsi , a także  sołectwo Pobiedno oraz  KGW Pobiedno przygotowali dekorację sceny i stadionu, a tegoroczni starostowie Joanna Bednarz i Witold Jadwisieńczak wypełnili doskonale powierzone im zdanie.   
W trakcie Dożynek pani sołtys wraz wójtem Gminy Bukowsko dokonała oficjalnego otwarcia Centrum Questingu w dawnym budynku OSP, które powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, za pośrednictwem LGD Dorzecze Wisłoka. Budynek oraz jego otoczenie mógł przejść gruntowny remont również dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska. 

Był to jednak tylko jeden z akcentów tegorocznych Dożynek w Gminie Bukowsko. Już po raz trzeci w trakcie Dożynek odbywał się Festiwal Kultury w Gminie Bukowsko, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2023,  w ramach którego miały miejsce warsztaty ceramiczne z Katarzyną Ziomek z PePesza Ceramik, czerpania papieru z Marią Kondrad z Atelier Krzoki, wyplatania ratanu z  Eweliną Matusiak Wyderką oraz bibułkarskie prowadzone przez Martę Terrier i plecenia wianków z Joanną Rey z Pracowni Splot. Namiot warsztatowy pękał w szwach. Chętnych do zdobycia nowych umiejętności rękodzielniczych nie brakowało. 
Ponadto w ramach Festiwalu Kultury mogliśmy degustować pyszności kuchni regionalnej przygotowane przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich oraz gościnnie KGW z Markowiec. Dodatkowo panie z KGW z Nadolan i „Nagórzaniki” z Nagórzan przygotowały potrawy, przekąski i przetwory z produktów leśnychw  w ramach projektu Natura od Kuchni sfinansowanego przez Lasy Państwowe.  

Występy artystyczne natomiast rozpoczęły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Pobiednie z programem przygotowanym specjalnie na tę okazję, oraz niedawno zawiązany w szkole młodzieżowy Zespół Ludowy "Kłokoczka", kierowany przez Mariusza Prajznera. Również Kapela Ludowa Bukowianie przygotowała dla Państwa specjalny program promującą muzykę ludową naszego regionu.
W dalszej części programu artystycznego wystąpili dla nas słowacki Zespół  FLEROF Michalem Flešár starostą  Obec Holčíkovce na czele, Kabaret Młodzieżuwka z nowymi skeczami oraz Zespołu ZBÓJE z muzyką góralską w tanecznym wydaniu, spod samiuśkich Tater. Jednak to koncert gwiazdy wieczoru  Zespołu SKOLIM Króla Latino wraz z towarzyszącym mu WONERS zgromadził pod sceną największą widownię. Najwierniejsi fani zespołu śpiewali najpopularniejsze utwory wraz z wykonawcą.  Konrad Skolimowski, bo tak brzmi nazwisko SKOLIMA  zaśpiewał dla licznie zgromadzonej publiczności swoje największe przeboje, w tym 'Wyglądasz idealnie', która stała się hitem poprzedniego lata i w zaledwie miesiąc wygenerowała ponad 26 milionów odsłon na samym YouTubie. 

Dzięki współnym staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku, Sołectwa Dudyńce i Płonna oraz Centrum Usług Społecznych w Bukowsku  i Gminy Bukowsko w ramach Pikniku Rodzinnego na Dożynkach nikt się nie nudził, każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiednią atrakcję, zarówno dzieci, jak i dorośli. Mogliśmy zatem nauczyć się żonglerki piłeczkami, obręczami, maczugami, chodzić na szczudłach, pokręcić talerzykami, zagrać w diabolo. Szczudlarze którzy towarzyszyli nam już w korowodzie dożynkowym byli dobrze widoczni przez resztę dnia. "Łucznicy z Sanoka" zapewnili nam mnóstwo dobrej zabawy przy swoim obozie podczas nauki strzelania z łuku, pokazie broni czarnoprochowej i walce bronią. Dużym zainteresowaniem cieszył się także spacer na koniu Gorancie z elementami hipoterapii z Karoliną Łożańską z Gorant Hipoterapia i Animacja. Dzieci mogły szaleć do woli również na dmuchanych zjeżdżalniach. Stoisko 35 Batalionu Lekkiej Piechoty Sanok oraz  warsztaty wojskowe z Jednostką Strzelecką 2210 z Sanoka zainteresowało pasjonatów survivalu i wojskowości. Te wszystkie atrakcje sfinansowane zostały przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w konkursie Po Pierwsze Rodzina w ramach projektu "Rodzinne Kluby w Bukowsku" .
Przygotowany bufet przez firmę cateringową zaspokoił gusta każdego uczestnika wczorajszego wydarzenia. Natomiast na stoiskach naszych lokalnych producentów spożywczych rękodzielników, mogliśmy nabyć pyszne i zdrowe produkty spożywcze i oryginalne rękodzieło. 
Ogromnym wsparciem w organizacji wydarzenia byli druhowie z  OSP w Pobiednie oraz OSP Nadolany, , którzy zarządzali ruchem i miejscami parkingowymi. 


Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia oraz mieszkańcom i gościom, którzy przybyli do Dudyniec, aby spędzić aktywnie niedzielne popołudnie.